Ελβετία-Ελλάδα 3-1: Ήττα στο φινάλε

Με ήττα ολοκλήρωσε την πορεία της στον προκριματικό όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος η εθνική ομάδα που ηττήθηκε με 3-1 στην Ελβετία. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που μπορεί να είχε εξασφαλίσει από την 4η αγωνιστική την πρόκριση, αλλά βρέθηκε στη 2η θέση στο φινάλε καθώς την προσπέρασε η Βοσνία.

Στο πρώτο σετ η εθνική μέχρι να μπει στο παιχνίδι βρέθηκε να χάνει με μεγάλες διαφορές (5-1, 10-5, 12-15) έχοντας προβλήματα σε όλα τα στοιχεία του παιχνιδιού. Από εκείνο το σημείο άρχισε να λειτουργεί το μπλοκ μας για να μειώσουμε σε 12-8 και να φτάσουμε στον πόντο (13-12). Τα δικά μας λάθη έφεραν και πάλι το σκορ στο 17-13, αλλά το μπλοκ (8 πόντοι) έφερε νέα ανατροπή (18-17) και στο 22-19 με σερί 0-4 περάσαμε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (22-23) χωρίς όμως να εκμεταλλευτούμε τα σετ μπολ που είχαμε και το σετ να κλείσει στο 31-29.

Το ίδιο σενάριο με διαφορετικούς πρωταγωνιστές στο δεύτερο σετ με την Ελλάδα να ξεκινά εντυπωσιακά μετατρέποντας το 2-3 σε 2-8 και μέχρι το 7-18 είχαμε τον απόλυτο έλεγχο. Εκεί όμως η Ελβετία πιέζοντας την υποδοχή μας μείωσε σε 14-17 για να φανεί ότι καθαρίσαμε το σετ όταν το σκορ έγινε 15-21. Κι όμως και πάλι δώσαμε δικαιώματα καθώς η Ελβετία μείωσε σε 19-22 και το 20-24 έγινε 23-24 για να δώσει τη λύση η Τσιόγκα με επίθεση πρώτου χρόνου…

Δυστυχώς όμως και πάλι στο τρίτο σετ δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά με το σκορ να γίνεται 5-0. Μια μικρή αντίδραση μας επέτρεψε να μειώσουμε σε 8-6, ωστόσο στο 13-10 τελείωσαν όλα καθώς το ένα λάθος διαδέχονταν το άλλο, κι η Ελβετία έφτασε στο 19-10 κατακτώντας το σετ με 25-16…

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ και στο δ’ σετ καταφέρνοντας να είναι σε κοντινή απόσταση μέχρι το 14-8, το οποίο έγινε 12-8 και με επιμέρους σκορ 9-2 η Ελβετία έφτασε στο 19-10 και πήρε με σχετική ευκολία το σετ και τη νίκη.

Αμποντάντζα: «Δεν έχουμε την εμπειρία να διαχειριστούμε κάποιες καταστάσεις»

Ο Μαρτσέλο Αμποντάντζα σίγουρα θα ήθελε να δει την εθνική να κλείνει τον όμιλο με μια νίκη, αλλά παραδέχθηκε ότι η ομάδα του είχε αδειάσει από ενέργεια μετά την πρόκριση.

«Σίγουρα μια ήττα δεν ικανοποιεί κανέναν… Δυστυχώς όπως και κόντρα στη Βοσνία έτσι και σήμερα φάνηκε ότι δεν είχαμε άλλη ενέργεια. Δεν ξεκινήσαμε καλά, αλλά στα δύο πρώτα σετ παλέψαμε, ωστόσο στη συνέχεια ήταν φανερό ότι πνευματικά δεν είχαμε το κουράγιο για να διεκδικήσουμε κάτι», σχολίασε ο Ιταλός τεχνικός και στην ερώτηση αν θεωρεί φυσιολογικό αυτό που συνέβη στα δύο τελευταία ματς απάντησε με νόημα:

«Όλα μπορούν να συμβούν στον αθλητισμό. Σε μια έμπειρη ομάδα κάτι τέτοιο δεν θα ήταν φυσιολογικό. Εμείς όμως δεν είμαστε ακόμη σ’ αυτό το επίπεδο πνευματικά. Είμαστε μια άπειρη ομάδα η οποία τώρα χτίζεται και διαμορφώνει χαρακτήρα. Η νίκη είναι πάντα το καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά σ’ αυτές τις περιπτώσεις κάποιες ήττες βοηθούν. Γενικά είχαμε ένα πολύ απαιτητικό καλοκαίρι, τα κορίτσια δούλεψαν εξαιρετικά, πετύχαμε το στόχο μας που ήταν η πρόκριση στο ευρωπαϊκό και τώρα έχουμε χρόνο μπροστά μας για να δούμε πως θα βελτιωθούμε».